Kolonia letnia „Pod Basztą”

W dniach 22-31 sierpnia 2020 roku na terenie Ośrodka Wypoczynkowego „Pod Basztą” odbyła się kolonia letnia z elementami profilaktyki zdrowotnej i sportowej dla 48 dzieci i młodzieży z województwa lubuskiego. 

Zrealizowana kolonia pozwoliła dzieciom i młodzieży pozyskać wiedzę teoretyczną i praktyczną z wielu dziedzin życia. Dzięki kolonii uczestnicy zostali wyposażeni poprzez aktywność sportową, warsztaty oraz elementy psychoterapii w środki umożliwiające zmniejszeniem a nawet uniknięcie zagrożeń jakie niosą ze sobą uzależniania oraz inne patologiczne zachowania w rodzinie i społeczeństwie. Podczas prelekcji starano się kształtować właściwe postawy u młodych ludzi do alkoholu i narkotyków; nauczyć umiejętności odmawiania; wykształcić umiejętności przeciwstawiania się negatywnej presji rówieśniczej związanej z angażowanie się w działania antyspołeczne i autodestrukcyjne, a także poznać mechanizmy uzależnień oraz motywy sięgania po używki.

W trakcie kolonii kadra wychowawcza kładła znaczny nacisk na szacunek dla drugiego człowieka oraz należyte, kulturalne zachowanie. Poprzez całodobową opiekę zwracano dzieciom ogromną uwagę na poprawny model zachowania wobec rodzeństwa, rodziców i najbliższego otoczenia. Pozwoliło to wyeliminować negatywne zachowania, jednocześnie uświadamiając im znaczenie pozytywnej komunikacji w rodzinie.

Najważniejszymi elementami były warsztaty oraz dyskusje tematyczne i wyjścia studyjne. W trakcie zajęć programowych młodzież zdobywała wiedzę, przedstawiała swoje koncepcje funkcjonowania rodziny, organizacji wolnego czasu. Każde z planowanych dyskusji, pouczeń czy warsztatów było prowadzone przez wykwalifikowaną osobę wybranej dziedziny. Wszyscy pracownicy kadry wykazywali inicjatywę i chęć rozwinięcia wspólnej dyskusji ze słuchaczami. Zwrócono uwagę na problematykę zagrożeń współczesnej szkoły i współczesnego podwórka, w szczególności: dopalacze, przemoc i używki, nieprawidłowy tryb życia. Wspólne dyskusje nad konkretnym zagadnieniem oraz otwartość przy takich zajęciach zaspokajały potrzeby akceptacji, swobodnej wypowiedzi, zaufania oraz zrozumienia w grupie rówieśniczej. 

Podczas kolonii dzieci i młodzież uczestniczyły w wycieczkach po Lubniewicach, w trakcie których podziwiały istniejące zabytki i atrakcje: pomnik Ateny, Park Miłości, architekturę centrum miasteczka, miejscowy kościół, zabytkowe kamienice, Zamek Lubomirskich. Dzieci również uczestniczyły w wycieczkach wokół Jezior Lubiąż i Krajnik, dzięki którym mogły podziwiać dziewicze tereny, roślinność, zwierzęta oraz rzadko spotykane uroczyska. Uczestnicy pływali po jeziorze rowerami wodnymi

Zorganizowana została również całodniowa wycieczka autokarowa, podczas której zwiedzono Paradyż, Łagów, Międzyrzecki Rejon Umocniony, Zamek w Międzyrzeczu. Dla dzieci podziemia i bunkry okazały się bardzo ciekawą edukacyjną przygodą. Marsz po podziemiach pobudził wyobraźnię młodych ludzi i wpłynął pozytywnie na zainteresowania tematyką historyczną. Klasztor w Paradyżu wzbudził natomiast nie tyle zainteresowania historyczne, ale również i religijne oraz architektoniczne. Kolejną atrakcją był zamek joannitów w Łagowie połączony z wejściem na jego wieżę, zwiedzaniem parku, zabytkowego centrum, starego cmentarza i miejscowego amfiteatru.


Organizowane były liczne rozgrywki w piłkę nożną, siatkową, badmintona. Odbywały się również rywalizacje w dyscyplinach wodnych, tj. pływanie. Zajęcia sportowe przyczyniły się niewątpliwie do wykształtowania postaw sprzyjających kooperacji, kreatywności oraz komunikacji. Kadra prowadziła również gry i zabawy ruchowe Klanzy. 

W trakcie kolonii nie zabrakło ogniska, na którym uczestnicy piekli kiełbasę, chleb i ziemniaki. Była to dobra okazja do integracji i nawiązywania przyjaźni. Organizowane były wieczory dyskotekowe, podczas których dzieci i młodzież mogli się bawić oraz bliżej poznać. 


Koloniści bardzo byli zadowoleni z pobytu w Lubniewicach. Wyrażali chęć kolejnego uczestnictwa w tego typu kolonii. Czas spędzony w Ośrodku Wypoczynkowym „Pod Basztą” uważali za dobry i ciekawy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *